.oO Rodinné Francousko Oo.

 . . . . .

Ondriško náš s rodinou našou (Hanča a Anča) boli niekedy ešte v lete na výlete lezecko - surfovo - zábavnom :) Chcel Ondro aj nejaký článoček že napísať, no ale nejako mu nevydalo, lebo je zase na rodinnom výlete, číslo II, tento krát v ďalekom Portugalsku.. jéééj :) Tak ale, že som mal nejaké tie jeho fotky aj doma v počítači, s jeho zvolením som ich zopár vybral a vycapil na našu stránku, nech sa majú všetci súčasní aj budúci rodinkári čím inšpirovať :)
Lezenie prevádzkovali vo Fontainblouuu, surfovanie na plážach Francúzsko - južného Atlantiku . Very nice .:o) 

 

: Remo

 

. . . . .

 

 

Medzičasom:

Takže už som tu a môžem teda, čoto, k tomu Francúzsku v dávnom lete, čo mi už iba spomienky ohrieva. Najprv k fotkám: niektoré som nechal, iné som pridal, či zmazal, predsa len, aj keď je Remoš kamoš,  vkus má ínakejší, čo sa mimo iného prejavuje aj v tom, že on rád blondínu a ja brunetku (..i keď..). Anyway, francúzsko. Milujem túto krajinu. Už som tu bol viackrát a ešte sem stokrát zavítam, pretože ako iste každý vie, "Francie je zemně zaslíbená".

Asi to prichádza vekom, no čím som starší tým viac vnímam krajinu okolo seba a tiež tých čo ňou prechádzajú. Až teraz som vo Francúzsku pochopil, čo to znamená kultúra národa. Prvé čo mi udrelo do očí - tak toto je krajina pre ľudí. Konečne miesto, kde sa nesnažia iba všetko zakazovať ale nechajú ľudí, v ich krajine naozaj žiť. Fontainebleau je napr. nádherný divoký lesopark, kde sa môžete prechádzať medzi tísíckami balvanov, či už po s citom upravených chodníkoch, alebo len tak divokým lesom, kde bežne stretnete stádo diviakov a hneď za rohom natrafíte na nádherní kamenné dedinky a mestečká plné kaštieľov, kostolov, všade kvety a ľudia ktorí sa vám dokonca pozrú do očí a pozdravia. A ktomu všetkému ešte ešte čosi- raj pre všetkých čo radi pohyb na skale. Pieskovcové kamene tu nie sú iba obyčajné skaly. Sú to starobylé žijúce bytosti z elfských čias. Trbliecu sa dávnym svitom a každý z nich je jedinečný. Tu nenájdete škaredé či rozbité skaly, vo fonťáči ma pravidelne napadá slovo - dokonalé. Ako vždy, keď sa človek snaží sprostredkovať písaním zážitok tak aj tentokrát platí, že treba zažiť. Pre tých čo inklinujú k boulderingu je fonťáč ikonou pre ostatných...no to už nechám na nich.

Bol to vždy môj veľký sen sa sem vypraviť a prvýkrát som sem zavítal v roku 2002 stopom so 70 E na mesiac. Vtedy ešte existoval voľný kemp kúsok od najznámejšieho sektoru Bas Cuvier a víno sme pili iba výnimočne, nie jak teraz každý večer aj ráno. No už vtedy mi bolo jasné, že do Fontu sa nejde, ale že do Fontu sa chodí. Pre tých čo tu ešte neboli. Lesy okolo Fontainebleau v sebe skrývaju viac než 50 sektorov pričom v priemernom sektore sa veselo povaľujú desiatky mohutných kameňov na ktoré vedú stovky bouldrov. Čiže keď to zrátame a podčiarkneme vychádza to na viac ako 10 000 vylezených linií. Všetko je to na rovinke alebo v okolí/na malých pahorkoch, na zemi je jemný piesok alebo ihličie z obrovských borovíc, kde-tu žlté lístky z briez a paprade a machy.  

No a ak by vás to vo Fonte predsa len prestalo baviť, je tu možnosť pre ktorú sme sa v horúcom lete rozhodli aj my a presunuli sa o 500km na západ k Atlantickému Oceánu.

 

Ak chete vidieť Atlantik, či si na ňom nebodaj zasurfovať, musíte skoro vždy zvládnuť jednu vec. Dunu. To ma celkom prekvapilo. Pláže Atlantiku sú nekonečné rovné pieskové diaľnice za ktorými sa dvíha rôzne veľká duna (najväčšia duna v francúsku je duna de Pilat - 100metrof), za ktorou pozvoľná začína borovicový lesík a v ňom zaparkované naše aftíčko.

Postupne sme prešli asi polovicu pobrežia smerom na juh k Španielsku a vystriadali asi zo desať pláží. V podstate je to tak, že logicky, čím sme šli južnejšie tým bolo teplejšie a dole v okolí Bordeaux už nebolo treba ani neoprén, bez ktorého je surfing v studenších severných vodách pre mňa masochizmom pre iných pohoda.

Takže sme po dvoch týždňoch bouldrovania, tri týždne surfovali, slnili sa a prekonávali duny so surfom a malou Aňou na chrbte, potom sa vrátili ešte na týždeň do Fontu a pak horsa s chuťou do práce, zarábať na ďalšie výlety.   

 

: Ondro